Kategorie kurzu: Dopravně psychologické vyšetření

Mgr. Hana Dočkalová – tel.: 736 534 545

Moskevská 1440/24a, 736 01 Havířov – Město (budova autoškoly Pollak)

Dopravně psychologické vyšetření u dopravního psychologa/psycholožky akreditovaného Ministerstvem dopravy ČR musí řidič podstoupit, stručně řečeno, ve všech těchto případech:

 1. V případě žádosti o vrácení řidičského oprávnění, když u vás došlo k „vybodování“, tzn. zákazu řízení motorových vozidel při nasbírání 12 trestných bodů.
 2. V případě žádosti o vrácení řidičského oprávnění u osoby, které měly soudem uložený trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel.
 3. V případě žádosti o vrácení řidičského oprávnění, kdy byla správním orgánem uložená sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, byla-li tato sankce uložena na dobu nejméně 6 měsíců.
 4. V případě podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, v průběhu jehož zkušební doby se zavázala zdržet se řízení motorových vozidel.
 5. Pokud jste osoba, která nově nastupuje do zaměstnání jako řidič z povolání a bude řídit vozidlo s hmotností nad 7,5 tuny.
 6. Pokud jako řidič z povolání už pracujete, ale za 6 měsíců vám bude 50 let nebo už 50 let máte, musíte dle zákona podstoupit „nové“ dopravně psychologické vyšetření. Od 50let je to pak každých 5 let, kdy se musíte dostavit na vyšetření k psychologovi.
 7. Pokud jako řidič z povolání už pracujete, je vám méně než 50 let, ale uplynula vám lhůta platnosti na psychologickém posudku, který už máte z minulosti a psycholog vám do zprávy napsal, kdy vám platnost posudku končí.
 8. Dopravně psychologické vyšetření však bývá provedeno i v případech, kdy o to žádá váš praktický lékař, např. z důvodu určitého onemocnění nebo vyššího věku, pokud se jedná o řidiče seniora.
 9. Dopravně psychologické vyšetření se provádí také u učitelů autoškol – lektoři autoškol mohou provádět výuku a výcvik pokud se mimo jiné „s kladným výsledkem podrobili dopravně psychologickému vyšetření“, jak blíže uvádí zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, § 21, odst. 2, písm. c.

Co je nutné pro absolvování dopravně psychologické vyšetření

Na dopravně psychologické vyšetření si přineste s sebou:

 • občanský průkaz,
 • výpis z evidenční karty řidiče (nesmí být starší než 30 dní),
 • posudek o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře (nesmí být starší než 30 dní)
 • naslouchadlo či brýle, pokud je užíváte

Na vyšetření byste se měli dostavit včas, odpočatí, přiměřeně vyspalí a v dobrém fyzickém a psychickém rozpoložení.

Objednávka dopravně psychologického vyšetření

Pro objednávku dopravně psychologického vyšetření kontaktuje Mgr. Hanu Dočkalovou – tel. 736 534 545 (sídlo v budově autoškoly na ulici Moskevská 1440/24a, 736 01 Havířov – Město).

Napište nám

  Zašlete nám Vaše kontaktní údaje, ozveme se Vám nazpět v co nejbližším termínu.